زمین خوردن

زمین خوردن یکی از مشکلات رایج در سالمندی می باشد . با بهبود مراقبت های بهداشتی در جامعه و افزایش امید به زندگی تعداد سالمندان بتدریج در حال افزایش است. آسیب های ناشی از زمین خوردن سالمندان نه تنها برای خود انها مشکلات فراوانی را بوجود میاورد بلکه بار مالی زیادی را بر سیستم بهداشتی تحمیل میکند.

تعداد زیادی از افراد مسنی که زمین میخورند در بیمارستان بستری میشوند.

این اتفاق در تعداد زیادی از افراد موجب شکستگی لگن شده و توانایی حرکت آنها را کاهش داده و توانایی زندگی مستقل را از آنها میگیرد. تعداد زیادی از افراد مسنی که همه ساله به خانه سالمندان سپرده میشوند بدنبال آسیب های بعد از زمین خوردن راهی این مراکز مراقبتی میشوند. احتمال شکستگی لگن بدنبال زمین خوردن در زنان ۳-۲ برابر مردان است.

چه افرادی بیشتر در معرض زمین خوردن هستند

افراد زیر بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دارند:

زنان مسن

افراد مسنی که نمیتوانند بیش از پنج ثانیه روی یک پا بایستند.

مصرف کنندگان دارو

سالمندانی که تنها زندگی میکنند

زمین خوردن میتواند در هر محلی و در هر زمانی ایجاد شود

افراد در هر محلی میتوانند زمین بخورند. آمار تقریبی عبارتست از:

۶۰ درصد زمین خوردن افراد در خانه اتفاق میفتد

۳۰ درصد در بیرون از خانه

۱۰ درصد در مراکز مراقبت از سالمندان

شکستن استخوان لگن، مچ دست و مچ پا از شایع ترین علل بستری شدن سالمندان در بیمارستان هاست و دلیل اکثر آنها زمین خوردن است. تجربه ی این حوادث در این قشر از افراد، سبب افزایش استرس و گاها ایجاد ترس ناشی از افتادن در آنها شده است. با این وجود بهتر است به فکر چاره ای برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در این قشر ناتوان باشیم. در اینجا چند راه جلوگیری از زمین خوردن سالمندان را برایتان می گوییم.

مرتب کردن خانه

بیشترین زمین خوردن ها در خانه اتفاق می افتد. اگر در خانه سالمند دارید بهتر است به چیدمان مبل ها توجه کنید که دست و پا گیر نباشند، کف خانه را از اجسام ریز ، کابل های برق و دیگر اشیای مانع خالی کنید. اگر سطح خانه از سرامیک پوشیده شده است، از لیز نبودن این سطوح و سطوحی مانند کف حمام و سرویس های بهداشتی مطمئن شوید. در دو طرف پله ها محافظ قرار دهید و روی پله ها را با موکت و یا فرش محکم بپوشانید.

برف روبی محل عبور و مرور

کنار زدن برف ها از محل عبور و مرور و پیاده روهای اطراف خانه و استفاده از نمک ، شن و ماسه در این مناطق برای جلوگیری از یخ زدگی در فصل زمستان، برای مراقبت از سالمندان اهمیت بسیار بالایی دارد. افراد مسن بیش از همه در معرض خطر هستند.

توجه به روشنایی

بیشترین اتفاقات برای افراد مسن خانه، در تاریکی رخ می دهند.

پنجره ها باعث ورود نور طبیعی به داخل خانه و افزایش دید می شوند. پس بهتر است پرده ی اتاق افراد سالمند را همیشه کنار بزنید

بهتر است مکان های حساس مانند خروجی خانه، حمام و سرویس های بهداشتی از روشنایی مناسب بهره مند باشند.

در صورت امکان، کلید لامپ ها را در محل های در دسترس قرار دهید.

امن کردن حمام

حمام شایع ترین محل زمین خوردن سالمندان است. استفاده از کف پوش های مناسب در حمام ، تعبیه ی میله هایی نزدیک دوش حمام برای گرفتن آن و راحت تر ایستادن سالمند، امن کردن وان حمام ( افتادن در وان عوارض سخت تری دارد) ، گذاشتن یک صندلی مناسب در حمام و … از اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب دیدگی سالمندان است.

ورود نور آفتاب

پنجره ها باعث ورود نور طبیعی به داخل خانه و افزایش دید می شوند. پس بهتر است پرده ی اتاق افراد سالمند را همیشه کنار بزنید. ریسمان تنظیم کننده ی موقعیت پرده را نیز طوری قرار دهید که در دسترس فرد سالمند باشد.

مراقبت هنگام برداشتن لباس ها

حادثه زمانی رخ می دهد که فرد مسن برای برداشتن لباس های شسته شده از داخل ماشین لباسشویی و انتقال آن ها به داخل سبد روی یک پا می نشیند.

انجام ورزش های تعادل

انجام ورزش یوگا به حفظ تعادل و جلوگیری از افتادن و ایجاد آرامش کمک می کند.

ترویج تغذیه ی سالم

سوء تغذیه در سالمندان به یک اپیدمی مخفی تبدیل شده است. رژیم غذایی دارای پروتئین و فاقد چربی به همه ی افراد مسن پیشنهاد می شود.

تقویت استخوان ها و مفاصل

استحکام استخوان ها و انعطاف پذیری مفاصل به جلوگیری از افتادن کمک می کند. زنان مسن تر، ۱۸ تا ۳۱ درصد کمتر از زنان جوان تر در پاهایشان قدرت دارند. ورزش هایی مانند دویدن که سبب افزایش تحمل وزن بدن توسط پاها می شود را نادیده نگیرید.

جلوگیری از پوکی استخوان

از آنجا که پوکی استخوان در حال افزایش است، باید مصرف غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین D و بهره مندی از نور مستقیم خورشید (۱۵ دقیقه در روز) را جدی بگیریم.

بررسی بینایی

بررسی سالانه قدرت بینایی سالمندان و استفاده از عینک های مناسب می تواند تا حد زیادی مانع از زمین خوردن ها شود.

ارزیابی داروها

مصرف بیش از حد برخی داروها باعث کاهش تعادل سالمندان می شود، برای مثال یک فرد بزرگسال با مصرف داروها بعد از جراحی دندان در معرض خطر بالای افتادن قرار می گیرد. داروهایی که خطر زمین خوردن ها را افزایش می دهند، شامل داروهای فشار خون و آرامبخش نظیر Xanax و Valium و داروهای آنتی هیستامین مانند Benadryl می شوند.

جهت رفع مشکلات زمین خوردن میتوانید از تیم تخصصی کلینیک درد مرکز یاس کمک بگیرید

تیم تخصصی یاس کمک به بهبود کیفیت زندگی

برای ارتباط با ما اینجا کلیلک نمایید