سردرد

سردرد یکی از شایع ترین شکایت ها در جامعه امروزی است. به طوری که ۹۹ درصد افراد، دست کم یک بار سردرد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. ممکن است سردرد از اهمیت پزشکی اندکی برخوردار باشد یا بالعکس، نشانه ای از یک بیماری تهدید کننده زندگی باشد.
سردرد ها در دو گروه اولیه و ثانویه قرار می دهند

سردرد اولیه

اکثر سردردها بدون وجود بیماری زمینه ای رخ می دهند که این سردردها را اولیه می نامند و شامل میگرن، کلاستر و… هستند.
سردرد ثانویه
سردردهای ثانویه با این که نادرند ولی چون نشان دهنده یک بیماری زمینه ای هستند، باید تحت بررسی های تشخیصی قرار بگیرند.

 علل سردرد اولیه و انواع آن  

سردرد های تنشی:  ممکن است با استرس، افسردگی، اضطراب، آسیب دیدن سر و یا حالتی که سر را نگه می دارید، در ارتباط باشند.معمولا در هر دو طرف سر رخ داده، اغلب از پشت سر شروع شده و رو به جلو کشیده می شوند. درد ممکن است مبهم و یا فشارآور باشد. ممکن است در ناحیه شانه، گردن یا فک نیز احساس خشکی و درد نمایید.
سردرد میگرنی:  سردرد های شدیدی هستند که معمولا بهمراه سایر مشکلات همچون تغییر در بینایی و حالت تهوع رخ می دهند. ضربان دار، کوبنده و تپنده است. این نوع سردرد معمولا در یک طرف سر شروع شده و بعضی اوقات ممکن است در به طرف دیگر سر هم سرایت نماید.
سردرد های خوشه ای:  نوع دیگری از سردرد بوده، که به شکل سردردی شدید و دردناک خود را نشان می دهند و معمولا چندبار در روز در چندین ماه متوالی رخ داده و بعد از پین می رونداین نوع در بین مردان رایج تر است

 درمان سردرد  

درمان هر بیماری از جمله سردرد شامل درمان دارویی و غیر دارویی می باشد که در این قسمت بیشتر به توضیح درمان های غیر دارویی می پردازیم

 ماساژ  

ماساژ باعث رفع موقتی استرس وتنش می شود. ماساژ به خصوص برای رفع سفتی وحساسیت عضلات پشت سر ،گردن وشانه موثر است.در برخی افراد ماساژحتی باعث بهبودی سردرد می شود.فرد باید با نوک انگشتان خود ،به ارامی عضلات سر وگردن وشانه ها را ماساژدهد.می توان از شخص دیگری درخواست نمود،اینکار را انجام دهد.ماساژتوسط افراد اموزش دیده موثرتر است.

 تنفس عمیق و بیوفیدبک:  

درمان های گوناگون ریلکسیشن یا ارام بخشی برای غلبه برسردرد تنشی سودمندهستند.از این درمانها می توان بعنوان مثال به روش تنفس عمیق وبیوفیدبک اشاره نمود. روش بیوفیدبک توسط متخصص طب فیزیکی برای رفع سردردهای تنشی میگرن وسردردهای مزمن بکار می رود. روش تنفس عمیق باعث کاهش تنش عضلانی می شود و تعداد ضربان قلب را کم می کند وبرای خواب هم کمک کننده است.

 رفتار درمانی شناخت:  

اگر بیمار دچار اضطراب یا افسردگی باشد ،رفتار درمانی توسط متخصص روانشناسی می تواند مفید بوده وبه رفع استرس وتنش ودرد کمک کند هدف انجام این روش اصلاح الگوی فکری اشتباه که باعث بروز سردرد و استرس میشود است در واقع در این روش نحوه مدیریت با استرس را یاد می گرید
بر ۳ اصل تکیه دارد:
۱-احساس یعنی شما چه طور فکر میکنید (برخورد احساس ما در موقعیت های مختلف زندگی)
۲-رفتار یعنی اشاره به رفتار ما در موقعیت استرس زا(مثل تکان دادن پا ،سفت کردن عضلات گردن ..)
۳-شناخت یعنی اشاره به افکار شما وقتی که استرس دارید (مثل اینکه من ممکن به این بیماری مبتلا باشم )

 طب سوزنی  

طب سوزنی با تحریک اعصاب برخی عضلات و بافتها، ترشح آندورفین را ایجاد می کند و باعث ایجاد تغییراتی در فرایند ایجاد درد در مغز و نخاع می گردد. علاوه بر آن طب سوزنی با تغییراتی در سیستم ایمنی بدن، ترشح فاکتورهای تنظیم کننده را تقویت می نماید و در نتیجه آن التهابات در بدن کاهش می یابد.
در بیماران مبتلا به سردرد تنشنی طب سوزنی بسیار مفید است و در کاهش درد موثر می باشد؛ گفتنی است در این قبیل بیماران، بیمار پس از بهبودی باید در جهت تقویت عضلات گردن فعالیت نماید تا احتمال ابتلای دوباره به چنین سردردهایی را به مینیمم برسانند.علاوه بر سردردهای تنشن که به علت درگیری عضلانی بوجود آمده و به درمان با طب سوزنی بسیار خوب جواب می دهند، سردردهای میگرنی نیز به درمان با طب سوزنی به خوبی پاسخ می دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی

جهت رفع مشکلات سردرد میتوانید از تیم تخصصی کلینیک درد مرکز یاس کمک بگیرید

تیم تخصصی یاس کمک به بهبود کیفیت زندگی

برای ارتباط با ما اینجا کلیلک نمایید