بادکش درمانی

در طب های مختلف به خصوص طب درمانی چین، ترکیب بین بادکش درمانی و طب سوزنی انجام می شود و پزشکان  جهت افزایش تاثیر طب سوزنی، آن را همراه با بادکش به کار می برند. در طب سنتی ایران بادکش درمانی سابقه ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی سینا، رازی و … مکررا جهت درمان بیماری ها و دردهای مختلف  به خصوص درد های مفصلی تجویز شده است که در قدیم با اسم هایی چون  «لیوان انداختن» یا «کوزه گذاشتن» در اغلب نقاط کشور رایج بوده است.

در حال حاضر درمان با بادکش به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می شود و بادکشی که از طریق استفاده ازشعله و لیوان انجام می شود به عنوان بادکش گرم و بادکشی که با استفاده دستگاه های ساکشن دستی یا برقی صورت می گیرد را به عنوان بادکش سرد می شناسند.  طبق نظر پزشکان  و بنابه تجربیات فراوان،  تاثیر بادکش گرم در درمان دردها و بیماری ها بیشتر از بادکش سرد گزارش شده است.

بادکش درمانی بادکش درمانی

در این بخش به شناختن انواع بادکش گذاری در درمان می پردازیم:

  •  بادکش بدون حرکت و ثابت: در این حالت لیوان ها در طول مدت زمان مشخصی بدون حرکت روی پوست بدن بیمار قرار مـی گیرند و پـس از اتـمام زمان بادکش از بدن جدا می شوند؛ مثلا در بادکش کل کتف و کمر جهت درمان کمردردها و رفع خستگی های مزمن کاربرد دارد.

  •  بادکش بدون حرکت با وقفه : در بعضی موارد به منظور جلوگیری از کبودی ناحیه بدن و پیشگیری از عوارض بادکش های خاص، مثلا روی پوست صورت و گونه، از بادکش متناوب  و همراه با وقفه جدا شدن استفاده می شود؛  این کار به این صورت هست که پس از ثابت نمودن لیوان روی پوست، بعد از ۳ تا ۵ ثانیه لیوان از روی پوست جدا شده؛ مجددا روی پوست قرار داده  می شود. عمل تثبیت و جدا کردن لیوان بین ۲۰ تا ۴۰ مرحله تکرار می شود. از این روش بادکش درمانی  در بادکش نقاط مختلف صورت  و نیز برای آماده کردن ناحیه حجامت استفاده می شود.

  •  بادکش لغزان یا متحرک : در بادکش متحرک قبل از قرار دادن بادکش، ناحیه را با روغن چرب می کنیم که از روغن های درمانی مانند  روغن زیتون، روغن کنجد، روغن بادام تلخ یا روغن سیاهدانه استفاده می دشود و  بعد از آن ، بادکش را روی بدن ثابت می کنیم و سپس به آرامی آن را با دست روی پوست به حرکت در می آوریم، این عمل باعث گرمی موضعی شده و در رفع اسپاسم های عضلانی و خستگی های روزانه بسیار تاثیر گذار است . 

در مقالات بعدی به تاثیرات بادکش درمانی در بیماریهای مختلف می پردازیم 

کاربرد درمانی بادکش گرم

نویسنده مقاله : دکتر عادله شیرازی خواه