توانبخشی شناختی و حافظه

یکی از شایع ترین معضلات دوران سالمندی ابتلای آنان به آلزایمر و دمانس می باشد لذا پیشگیری از آن دراین دوران بسیار حائز اهمیت می باشد.

 توانبخشی شناختی و حافظه چیست؟

فرایند یادگیری مجدد مهارت های شناختی است که در نتیجه ی آسیب سلول های مغزی از دست رفته و یا تغییر یافته است و در نتیجه باید یک مهارت را آموزش ببینند تا کارکرد شناختی از دست رفته جبران شود.
اما جای نگرانی نیست ما در مرکز روزانه سالمندان یاس با به کار گیری تمرین های مختلف ذهنی و شناختی به صورت مستمر و مداوم به شما کمک می کنیم با اندکی تمرکز موضوعات را به یاد آورید و روحیه گذشته خود را بازیابید.

هدف ازاجرای کلاس توانبخشی شناختی و حافظه در مرکز مراقبت و توانبخشی روزانه سالمندان یاس چیست ؟

  • تقویت توجه و پیشگیری از فراموشی در افراد در معرض خطر آلزایمر

  • فعال کردن سلول های مغزی در دوران سالمندی 

  • افزایش تمرکز و دقت سالمندان

  • افزایش مهارت های شناختی و عملکردی (اجرایی، حل مسئله، بینایی و…)

نحوه برگزاری کلاس توانبخشی حافظه چگونه می باشد؟ 

این کلاسها به صورت فردی و گروهی برگزار می گردد .در هر جلسه  درمانگر با استفاده از تکنیکهای مختلف توانبخشی شناختی و حافظه به اهداف مورد نظر از جمله کنترل خشم و ابراز  هیجانات ، تقویت مهارتهای فردی ، تقویت حافظه ، آرامش و غیره می رسد .

توانبخشی  حافظه برای چه کسانی مناسب می باشد ؟

برای افرادی که دچار آلزایمرهستند آموزش متمرکز بر حافظه و همچنین هدفهای شناختی برای کم  کردن نقص عملکردی ناشی از نقص شناختی است این اختلالات ممکن است به صورت پیشرونده باشند (مانند آلزایمر، دمانس، پارکینسون، مالتیپل اسکلروزیس، تومور‌های مغزی) باشد که در تشخیص زود هنگام اختلال می‌تواند روند پیشرفت بیماری را کند نموده و همیچنین برای افرادی که به دنبال افزایش مهارت‌ها و توانمندی های ذهنی هستند نیز از این برنامه‌ها برای ارتقاء عملکرد خود می توانند استفاده می‌کنند؛ بنابراین توانبخشی شناختی یک فرایند آموزشی در راستای ارتقاء عملکرد برای تمام افراد می‌باشد.

جهت ثبت نام و استفاده از کلاسهای گروهی و یا فردی با

بخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس

۰۹۰۳۸۶۶۵۹۳۵

۰۲۱۴۴۲۸۰۴۲۹

 تماس حاصل فرمایید.