فیلم درمانی

اخیرا فیلم درمانی در سالمندان  به عنوان یکی از تکنیک درمانی  استفاده می شود و بستر مناسبی را برای انجام مشاوره اثربخش در جهت کمک به اعتماد به نفس، بیان احساسات ، درک روابط بین فردی، افسردگی وتوانبخشی  شناختی سالمندان استفاده می شود. در فیلم درمانی سعی می شود مصاحبه شوندگان از تماشای یک فیلم لذت ببرند و انگیزه بهبودی در سالمند بالا رود و دربین تخیل و واقعیت  سالمند می تواند احساسات مربوط به مشکلات فعلی خود را کشف  نماید .

هدف از انجام فیلم درمانی در مرکز مراقبت و توانبخشی روزانه یاس چیست؟

  • سالمندان با دیدن افراد با شرایط مشابه خود نحوه ی مقابله با مسائل خود من جمله ( افسردگی، اضطراب، اختلال سوگ) را میبینند و به کار میبرند.

  • مباحثه و بیان نظر در گروه باعث تقویت و حفظ مشارکت اجتماعی سالمندان  در گروه می شود.

  • کمک به سالمندانی که به دلیل اختلالات شناختی در قضاوت و تصمیم گیری دچار مشکل شده اند.

  • شخصیت ها و سناریوها در مدت زمان کوتاهی، شور و هیجان را در بیننده ایجاد می کنند

  • سالمندان می توانند از فیلمها برای خودتان ایده بگیرند (ایده پردازی کنند) و باورهایشان را در ابعاد گوناگون گسترش دهند.

  • ارتباط قدرتمند بصری که با فیلم برقرار می شود، سالمند را قادر می سازد تا با تمرکز بر تصاویر ،ارتباط بصری مناسبی را برقرار نماید و همین خود مهارتهای زندگی روزمره را در سالمندان تقویت می کند.

  • تماشا و صحبت پیرامون فیلم با دیگران، از امتیازات و ارزش اجتماعی فیلم دیدن هست که به این ترتیب روابط شخصی را گسترش میدهد. تماشا و تبادل نظر در مورد فیلمها با دوستان و خانواده، اهمیت اجتماعی و احساسی چشمگیری دارد که باعث تقویت و حفظ ارتباطات اجتماعی در سالمندان می شود

  • تماشای فیلم به سالمند جان دوباره ای می بخشد، به او اجازه می دهد از خود بیخود شود، آرام بگیرید و اوقات خوشی را سپری کند.

  • نگاه کردن به فیلم به سالمند کمک می کند که با ترسهایش مواجه شوید.از طریق صحنه سازیها و تصاویر و حرکات نمایشی به او کمک می کند که نسبت به ترسهای خود آگاه شده  و بتواند نسبت به رفع ترسهایش جسور شود.

  • تماشای فیلم سالمند را در شناسایی دغدغه هایش یاری می دهد. درواقع محتوای بسیاری از فیلها می تواند به او کمک کند که از مسایل چالش برانگیز خود باخبر شود.

در مرکز مراقبت و توانبخشی روزانه یاس چه موقع از فیلم درمانی استفاده می شود؟

فیلم‌درمانی برای درمان بسیاری از اختلال‌ها از جمله افسردگی، وسواس و اضطراب ، اختلال در تصمیم گیری ناشی از اختلالات شناختی، اختلال سوگ، اختلال استرس پس از سانحه،اضراب ناشی از  ترس از مرگ به کار برد. در واقع، فیلم‌درمانی می‌تواند راهکاری موثر برای خودشناسی و درمانی حمایتی، اثرگذار و مطلوب برای متقاضیان باشد

نحوه برگزاری کلاس و تعداد جلسات فیلم درمانی در یخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس چیست؟

در فیلم درمانی فردی که قرار است درمان شود، با افرادی دیگری که درگیری‌های مشابه دارند همزمان نمایشی را برای ناظر بیرونی که معمولاً روان‌شناس یا روان‌پزشک است، اجرا می‌کند و به کمک مباحثه‌هایی که انجام می‌شود به تخلیه هیجانات فرد کمک می‌شود.

افراد در تماشای فیلم از بالا و به عنوان شخصی خارج از موضوع به وقایع نگاه می‌کنند و به رنج و لذت متعادل دست می‌یابند. به عبارتی، هنگام تماشای فیلم، شخص خود را در نقش بازیگری تصور می‌کند که داستانش شبیه داستان زندگی اوست. از این‌رو هم‌زادپنداری کرده و دچار احساسات و عواطف مشترک با شخصیت فیلم می‌شود.

لینک کلیپ فیلم درمانی مرکز سالمندان روزانه یاسwww.aparat.com/v/KswTU

جهت ثبت نام و استفاده از کلاسهای گروهی و یا فردی با

بخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس

۰۹۰۳۸۶۶۵۹۳۵

۰۲۱۴۴۲۸۰۴۲۹

 تماس حاصل فرمایید.