سفال درمانی

سفال درمانی  یک راه مناسب برای برقراری ارتباط و خاطره در سالمندان جهت پیشگیری و درمان اختلالات روحی روانی و اجتماعی  می باشد . این درمان می تواند هیجانات سالمند را به راحتی و به صورت دیداری به درمانگر نشان دهد و جایگزین خوبی برای مشاوره های کلامی در قالب یک مداخله غیر کلامی می باشد .

مشکلات مربوط به اضطراب ، افسردگی ، حافظه و شناخت به ویژه آلزایمر می تواند بر حافظه، رفتارها و توانایی سالمندان برای انجام کارهای روزمره تاثیر به گذارد. این مشکلات نه تنها زندگی سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه خانواده را نیز در مراحل پیشرفته دچار مشکلات عدید ه ای مینماید .  به همین منظور پیشگیری و درمان به موقع اضطراب ، افسردگی و  آلزایمر در افرا میانسال  ، بازنشستگان و سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است

سفال درمانی روشی نوین در حفظ خلاقیت سالمندان شناخته شده است. خاک رس یک ماده ی زنده است که اثر آرام بخش دارد و استفاده ی درست از آن باعث رهایی از تنش و درگیری های عاطفی و همچنین راهی است که افراد می توانند خود را تخلیه کنند و بعضا نسبت به افکار ناهشیار خود آگاهی یابند که گاهی این گل ساخته ها ترس ها، نیازها و آرزوها را بیان می کند.

در علم روانشناسی ما از سفال به عنوان ابزاری برای درمان استفاده می کنیم که سالمندان و افراد نیازمند به توانبخشی شناختی بتوانند در فضایی امن عواطف و احساساتشان را آزادانه به دور از هر قضاوتی عنوان نمایند در واقع درمانگر از این فضا برای تقویت اعتماد به نفس، خلاقیت، توجه و تمرکز، پرورش توانایی های ذهنی، حل تعارضات درونی وبهبود تعادل دست و پا استفاده می کند.

  • هدف ازاجرای کلاس در بخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس چیست :

  • کاهش میزان اضطراب ، افسردگی و پرخاشگری

  • تخلیه هیجانات منفی

  • تقویت مهارت حل مسئله و قضاوت

  • تقویت حواس حسی و حرکتی

  • تقویت خلاقیت

  • تقویت مهارت های شناختی( توجه، تمرکز، دید فضایی، عملکرد اجرایی،…)

  • ایجاد آرامش درونی

  • رضایت از خود

  • تقویت اعتماد به نفس در سالمندان دارای اضطراب ، افسردگی و آلزایمر می باشد.

نحوه برگزاری کلاس و تعداد جلسات سفال درمانی و فواصل آن در یخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس چیست؟

این کلاسها به صورت فردی و گروهی برگزار می گردد .در هر جلسه  درمانگر ابتدا با استفاده از  تکنیکهای مختلف  تخلیه هیجانی نموده سپس  با توجه عنوان جلسه  درباره ی نحوه اجرا  و اهداف جلسه برای گروه توضیحات لازم را ارائه می دهد ، در پایان  هر یک از سالمندان احساسات خود را  نسبت به آثار گلی شان بیان می کنند و سایر اعضای گروه هم نظرات خود را ارائه می دهند و در همین تبادل نظرات اهداف درمانی محقق می شود.

این مداخله برای چه کسانی مناسب است؟

سالمندان با اختلالات شناختی خفیف ، سالمندانی که از مشکلات افسردگی، اضطراب رنج می برند

جهت ثبت نام و استفاده از کلاسهای گروهی و یا فردی با

بخش مراقبت و توانبخشی روزانه مرکز یاس

۰۹۰۳۸۶۶۵۹۳۵

۰۲۱۴۴۲۸۰۴۲۹

 تماس حاصل فرمایید.